2. marca 2025 se je v poznih večernih urah šest naših pogumnih dijakov (Vid, Jan, Tim, Nik, Žan in Aljaž) s spremljevalcema prof. Aleksandro Ireno Gradišnik in prof. Martinom Kolarjem v okviru projekta Erasmus+ odpravilo v Bytom na Poljskem.

Po dolgem potovanju (11 ur vožnje z avtobusom) smo prispeli v Krakow, kjer smo si pod vodstvom prof. Gradišnik ogledali staro mestno jedro z gradom.

Ogled smo pričeli pri obrambnem zidu Krakowa, nadaljevali s spomenikom največjega poljskega pesnika Adama Mickiewicza, z gotsko Marijino cerkvijo z znamenitim oltarjem in točno opoldne slišali zvok Marijinega trobentača.

Raziskali smo tudi tržnico Sukiennice, kupili spominke in po kraljevski poti odkorakali v grad Wawel.

Na gradu so hrabri dijaki premagali zmaja, vsi skupaj smo si ogledali ostanke prejšnjih gradov,  zgodovino obnove gradu in kočije s konji na Glavnem trgu …

 Nato nas je pot vodila skozi Katowice do Bytoma, kjer smo se nastanili v hostlu.

Drugi dan mladinske izmenjave smo pričeli zajtrkom, ki smo si ga sami pripravili v hostlu. Nato smo se sprehodili skozi center mesta Bytom do “Lokal-a”, kjer smo imeli celodnevne aktivnosti.

Dopoldne smo najprej skozi igro spoznali ostale udeleženke in udeležence projekta, ki prihajajo iz Poljske, Češke in Ukrajine ter so stari med 15 in 17 let.

Ker ima naša skupina kar 30 udeležencev, smo morali na začetku postaviti pravila delovanja v skupini, da bo delo potekalo aktivno in brez motenj.

Naša zadnja dopoldanska aktivnost je bila izdelava grba, ki je vključeval osebnost posameznika, njegove hobije in cilje za prihodnost.

Po odličnem kosilu, ki smo ga pojedli v centru mesta, je sledila mestna igra, ki nam je omogočila, da smo bolje spoznali mesto Bytom, njegovo zgodovino in sedanjost. Čas po večerji smo preživeli v dodatnem spoznavanju ostalih udeležencev.

(Visited 45 times, 1 visits today)